SIG SSG 3000

  Jedná se o jednu z odstřelovacích pušek, kterou používá Útvar rychlého nasazení již dlouhou dobu. Je to jediná puška částečně zhotovena z přírodního materiálu, kterou vlastní URNA PČR, pomineme-li SVD Dragunov, který je už nějakou dobu vyřazen z výzbroje tohoto útvaru.

  Historie firmy SIG Sauer
I přes nastínění minulosti firmy SIG Sauer v sekci ZBRANĚ, se k její historii znovu vrátím. Je to pro ty, kteří do této sekce ještě nezavítali a pro ostatní to bude zopakováním vývoje firmy s celosvětovým ohlasem.

  Předchůdce společnosti SIG Sauer, který nesl označení Industrie Gesellschaft, založili v roce 1853 hodinář Heinrich Moser, politik Friedrich Peyer im Hof a důstojník švýcarské armády Conrad Neher - Stokar ve švýcarském městě Schaffhausen. Společnost se zprvu zabývala výrobou lokomotiv, avšak v roce 1860 se na žádost švýcarské armády pustila do výroby zbraní. Zbrojní továrna byla již v roce 1865 samostatnou společností. V jejím čele stanul Friedrich Vetterich, konstruktér vojenské pušky Vetterli model 1869. Krátce nato došlo k přejmenování firmy na Schweizerische Industrie Gesellschaft (SIG) se sídlem v Neuheausenu am Rheinfall. Společnost od té doby vyvinula mnoho různých typů zbraní, které putovaly do celého světa. Roku 1938 postihl společnost SIG zákaz vývozu zbraní. Jejich export byl podmíněn vládním povolením. Dalším krokem této společnosti bylo spojení se s firmou Sauer & Sohn v roce 1985. Společnost SIG se tímto krokem snažila obejít přísné švýcarské zákony (zmiňovaný zákaz vývozu zbraní). V tomto roce založila už v kooperaci s firmou Sauer nové sídlo v Tysons Corner ve Virginii. Oficiální jménem společnosti se stalo SIGARMS. V roce 1987 se společnost přestěhovala do Herndonu. Poslední přesunutí výroby proběhlo v roce 1990 do města Exeter
v New Hampshire. V říjnu 2000 byla firma prodána novým vlastníkům, kterými se stali Michael Lüke a Thomas Ortmeier. 1. říjen 2007, tento den se společnost SIGARMS přejmenovala na současný název SIG Sauer.
  Jak je patrné, tato firma má za sebou opravdu dlouhou řádku let. Během této doby si zajistila post mezi pěti největšími světovými výrobci zbraní. Přejděme tedy k samotné zbrani.

  SIG SSG 3000 - její historie
Vývoj odstřelovací pušky značky SIG Sauer sahá až do sportovní sféry, kde vznikla první terčovnice s označením SIG 205. Jednalo se o pušku s dřevěnou pažbou, které byla
ponechána přírodní barva. V její konstrukci se již objevila stavitelná lícnice a bodka).

Z tohoto modelu vznikl policejní klon označený jako SIG SSG 2000, což však byla stále spíše sportovní zbraň. Její pažba byla zhotovena opět ze dřeva. Pro policejní účely byla zbraň vybavena optickým zaměřovačem a sklopnou dvounožkou umístěnou v přední části pažby.

Následně přišel na scénu model SIG SSG 3000.

  Něco málo o zbrani
Tato puška byla původně vyvinuta pro vojenské potřeby, které představovaly: vytvoření robusní odstřelovací pušky, která by odolávali i povětrnostním vlivům a hrubšímu zacházení
ze strany jejích uživatelů. Její konstrukce by měla obsahovat i modernější stavitelné prvky (celkové přizpůsobení zbraně uživateli). Toto vše se promítlo na konstrukci SSG 3000.

  Konstrukce
S ohledem na zde vyjmenované potřeby byla zhotovena zbraň, která splňuje vše, o co se vývojáři snažily. Její pevná konstrukce je zajištěna silnostěnnou povrchově opravenou hlavní (matně černé fosfátování). Ta má lepší pohltivost tepla, které se uvolňuje při výstřelu a samozřejmě větší pevnost. Délka hlavně činí 600 mm. Je osazena v duralovém pouzdru
zbraně pomocí šroubů a lze ji relativně snadno vyměnit. Ústí hlavně je standardně opatřeno tlumičem výšlehu plamene kombinovaným s kompenzátorem zdvihu a zpětného rázu. Ten je u moderních odstřelovacích pušek velkým plusem. Podepisuje se na větší přesnosti při střelbě (menší zdvih hlavně při výstřelu).

  Ovládání mechanizmu závěru.
SIG SSG 3000 je opakovací puška s válcovým odsuvným závěrem uzamčeným dvěma řadami
po třech uzamykacích ozubech. První tři ozuby jsou široké. Ostatní jsou přibližně poloviční. K odemknutí nebo uzamčení proto stačí pootočení o šedesát stupňů. Zbraň se vyznačuje lehkým úderníkem a krátkým chodem. Klika závěru je situována striktně nad lučíkem spouště a je vyhnuta vzad pro lepší dosažitelnost. Její ovládání je rychlé a intuitivní. Ze spodu jsou do pouzdra závěru namontovány spušťadlo a šachta zásobníku. Spušťadlo tvoří jeden montážní celek. Má regulovatelný charakter i odpor spouště, délku chodu i polohu spoušťového mechanismu. Odpor spouště činí cca 13 - 17 N. U tohoto modelu je volena vnější manuální pojistka v zadní části závěru a vnitřní úderníková pojistka s výstražníkem umístěným také v zadní části závěru, která signalizuje zda je v komoře náboj či nikoliv.

  Pažbě byl kladen velký důraz na její pevnost a její ergonomii.
Proto byla vytvořena konstrukce, která byla (v dané době)
nadčasová. Konstruktéři i při masivním rozvoji odolných
nárazuvzdorných plastů vsadili na přírodní materiál, který má
dlouhodobě prověřené vlastnosti a je používán už od zrodu
střelných zbraní. Jedná se o vrstvené dřevo s černou
povrchovou úpravou. Díky vrstvení tak vzniká konstrukce,
která má lepší mechanické vlastnosti a dřevo se při přijímání
vlhkosti nekroutí
. Předpažbí je s hlavištěm pažby spojeno
pistolovou rukojetí. Ta je opatřena zdrsněním pro pohodlný a
pevný úchop zbraně.

  Není zde opomenuto ani na stavitelné prvky, které jsou
zastoupeny (výškově stavitelná lícnice pomocí otočného
šroubu v pažbě a délkově stavitelná bodka pomocí podložek,
které se postupně přidávají nebo ubírají pod bodkou)
. Každý
odstřelovač tak má možnost si zbraň individuálně nastavit. Puška je pro lepší chlazení hlavně opatřena po každé straně předpažbí čtyřmi ventilačními otvory. Ve standardizované drážce na spodní straně předpažbí je připevněna vpředu sklopná dvounožka Harris, která je nezbytnou součástí zbraně při dlouhodobém nasazení odstřelovače.

  Celková délka zbraně představuje 1180 mm. Její šířka činí 95 mm a její výška je bez optického zaměřovače 180 mm. Puška váží bez optického zaměřovače 5,44 kg.

  Ráže zbraně je 7,62 x 51 mm NATO (308 Winchester). Podávání nábojů je zde řešeno pomocí schránkového jednořadového odnímatelného zásobníku o kapacitě 5 nábojů umístěného ve spodní části zbraně u lučíku.

  SIG SSG 3000 je určen pro střelbu na dlouhé vzdálenosti, proto je u ní absence pevných mířidel. Ty nahrazuje výkonný optický zaměřovač, který se montuje na integrovaný rail (upevňovací lišta pro montáž dalšího příslušenství, která je standardizována). Její efektivní dostřel činí 800 m. Střela opouští hlaveň při úsťové rychlosti 800 m/s.

  V současné době firma SIG Sauer tuto verzi zmodernizovala a vyrábí ji se skořepinovou pažbou, která má odlišný tvar. Je vidět že i tato firma nakonec sáhla po moderních materiálech, které jsou dnes již nezbytné v soutěžení o postu na trhu s moderními zbraněmi.